OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ať už z poslechu nové nahrávky australských PORTAL budete mít pocity jakékoliv, jedno však lze s téměř stoprocentní jistotou odhadnout – podobných záležitostí jste určitě příliš mnoho neslyšeli. Tajuplná pětice z města Brisbane dále rozvíjí svoji vizi hudebního extrému bičovaného bezútěšnou atmosférou a image jako vystřiženou z nějakého post-apokalyptického filmu, jehož scénář se psal přinejmenším s použitím sušených zelených rostlinek. Dojmy, které tato hudba dokáže navodit můžou velmi lehce a rychle měnit svoji polaritu. To, co se jednou zdá jako výborně zvládnutá atmosférická záležitost, se podruhé jeví jako nesmyslná a naprosto bezhlavá zvuková anarchie. Dopátrat se pak v tomto případě jasného (subjektivního) verdiktu není i po několikerém poslechu „Swarth“ příliš jednoduchou věcí.
Jak už to tak v podobných případech chodí, pravda bude někde uprostřed. PORTAL skutečně zdobí velmi silná depresivní a jedinečná atmosféra. Hřmění jejich nástrojů za doprovodu nelidského chrapotu lídra The Curratora zní jako z jiného světa, k jehož návštěvě by se rozhodně příliš mnoho důvodů nenašlo. Špinavý a těžkotonážní zvuk osmistrunných kytar vytváří jedinečnou zvukovou masu, jejíž monolit narušují pouze bakelitově znějící bicí. Právě jejich (záměrně?) umělý zvuk příliš neprozrazuje fakt, že se nejedná o automat. Jen těžko s něčím srovnatelná hudba má však zřetelné kořeny v brutálním death metalu, z něhož čerpá především chladný kytarový zvuk, vokální polohu a lehce okultní atmosféru. Náladu pak dokreslují především skromné doom metalové náznaky, a to především v těch, řekněme, že pestřeji znějících skladbách.
A právě v přístupu ke skládání tkví kouzlo, ale zároveň i svízel snahy PORTAL. Z mého pohledu se až příliš často dostavuje pocit skladatelsky nezvládnutého sonického řádění. Jestliže se posluchač prokouše úvodní a zároveň titulní skladbou, jejíž totálně zmatené vyznění toho o následujícím průběhu sice leccos napoví, leč dokáže od dalšího poslechu spolehlivě odradit, dočká se i podstatně světlejších a zajímavějších momentů, než jen prvoplánové snahy o co nejchaotičtější hudební smršť. V dalších kompozicích Australané dokážou i ubrat na tempu a o to více přiložit pod hořící kotel neradostných nálad (závěr „Larvae“, „Writhen“), čímž křivka zajímavosti jejich hudby stoupá vzhůru. Některé rychlejší kousky zase osvěžují vítanou dávkou technického riffování, což ovšem určitě není tím nejdůležitějším atributem takto pojaté hudební produkce.
Tím zůstává především schopnost navození atmosféry a naladění publika na svoji myšlenkovou vlnu. Úkol to není rozhodně lehký a zdaleka ne vždy se daří, ale Australanům patří body za hudební jedinečnost, na níž jsou a ještě i budou značně kontroverzní názory a za propracovanou image, za kterou alespoň z mého pohledu hudební složka stále poněkud zaostává. Jejich fascinace představou hrůzy a strachu, neklidu a chaosu a snaha o posluchačovu imaginaci těchto stavů prostřednictvím hudebních tónů se u mě nesetkává s bezvýhradným pochopením. Jestliže však někdy platí otřepaná fráze o subjektivním vnímání hudby, tak je to právě v tomto případě, čímž se však dostávám opět na začátek recenze...
PORTAL jsou ve svém pojetí metalového extrému jedineční, ale zároveň i místy ne tolik přesvědčiví a znějící spíše na efekt.
6,5 / 10
The Curator
- vokály
Horror ILLogiuM
- kytara
Aphotic Mote
- kytara
Ignis Fatuus
- bicí
Omenous Fugue
- basa
1. Swarth
2. Larvae
3. Illoomorpheme
4. The Swayy
5. Writhen
6. Omenknow
7. Werships
8. Marityme
Ion (2018)
Vexovoid (2013)
Swarth (2009)
Outre' (2007)
Lurker At The Threshold (demo) (2006)
The Sweyy/Our Dreadful Sphere (split) (2004)
The Sweyy (EP) (2004)
Seepia (2003)
The End Mills (EP) (2002)
Portal (demo) (1998)
PORTAL jsou prostě originál. Pravda, aktuální nahrávka "Swarth" již nepůsobí natolik šokujícím dojmem jako předešlá tvorba kapely, nicméně i tak jsou tihleti protinožci skutečně bestiálním úkazem na deathmetalové scéně. Ať už je to díky nezaměnitelné vlastní tváři, ohavně devastujícímu zvuku či samotné struktuře jednotlivých skladeb. Příznivci všeho temného či "jiného" zde prostě nemůžou šlápnout vedle...
Šokujici, brutální, špinavý a devastujici hnus. Očista.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.